2025-yil 11-noyabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi tashkil topganligining 30-yilligiga bag‘ishlangan “Konstitutsiyaviy islohotlar va konstitutsiyaviy nazorat institutini rivojlantirishning dolzarb masalalari” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro konferensiya doirasida Tayland Qirolligi Konstitutsiyaviy sudi tomonidan 2026-2027-yillarda Osiyo konstitutsiyaviy sudlari va ekvivalent institutlar assotsiatsiyasiga raislik qilish O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudiga o‘tishi munosabati bilan Assosatsiyaning ramziy bayrog‘i O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudiga topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Senati, Oliy sudi, Sudyalar oliy kengashi, Bosh prokuratura, Adliya vazirligi hamda Konstitutsiyaviy sudning hamkorlari Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining O‘zbekistondagi loyihalari Koordinatori, Konrad Adenauyer fondi va Toshkent davlat yuridik universiteti vakillari ishtirok etdi.
Xalqaro konferensiyada 10 dan ortiq xorijiy xususan, Tailand Qirolligi Konstitutsiyaviy sudi, Indoneziya, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Ozarbayjon, Rossiya Federatsiyasi, Belarus respublikalari konstitutsiyaviy sudlari raislari, sudyalari hamda 30 dan ortiq ekspertlar, xususan Germaniya Federativ Respublikasi eksperti va boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisi Mirza-Ulug‘bek Abdusalomov kirish so‘zi bilan ochdi. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudining 30-yilligi – bu, avvalo, mamlakatimiz taraqqiyoti yo‘lida mustaqil davlatchilik asoslarini mustahkamlash, demokratik huquqiy davlat va adolatli jamiyat barpo etish bilan bog‘liq ulkan tarixiy jarayonlarning yorqin ifodasidir. Bu sana tinchliksevar xalqimiz uchun yangicha huquqiy tafakkur, inson huquq va erkinliklarini ta’minlashga qaratilgan xalqparvar davlat siyosatining samarasi, konstitutsiyaviy qadriyatlar ustuvorligining ramzi sifatida katta siyosiy-huquqiy va ma’naviy-ma’rifiy ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Konstitutsiyaviy sud bugungi kunda mustaqil O‘zbekistonda huquq ustuvorligi va adolat g‘oyalarining amaliy kafiliga aylandi. Mazkur sudning qarorlari Konstitutsiya norma va prinsiplarining bevosita amal qilish va itoatkorlikni shakllantirdi. Davlat hokimiyatining barcha tarmoq va bo‘g‘inlari, mansabdor shaxslarning faoliyatida adolat, qonuniylik, fuqarolar oldidagi yuksak mas’uliyat, inson huquqlari va manfaatlariga tayangan samarali va odil boshqaruv madaniyatini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Anjuman ishtirokchilari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi, Sudyalar oliy kengashi, Bosh prokurori, Adliya vazirligi rahbarlari hamda YEXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari koordinatori o‘rinbosari Sizov Sergey, Turkiya Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisi, Qirg‘iz Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Tailand Qirolligi Konstitutsiyaviy sudining raislari tabrik so‘zi bilan qutladilar.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi tashkil topganligining 30-yilligi munosabati bilan faxriy sudyalarga, faol hamkor tashkilotlar va olimlarga O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudining esdalik nishonlari bilan taqdirlandilar.
Osiyo konstitutsiyaviy sudlari va ekvivalent institutlar assotsiatsiyasi Prezidenti, Tailand Qirolligi Konstitutsiyaviy sudi Prezidenti, professor doktor Nakharin Mektrayrat so‘z olib, Osiyo konstitutsiyaviy sudlari va ekvivalent institutlar assotsiatsiyasi raisligini O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudiga rasman topshirish sharaf ekanligini ta’kidladi.
Assotsiatsiyaga raislik ramzi bo‘lgan bayroqni topshirar ekan: “Men O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisligida Osiyo konstitutsiyaviy sudlari va ekvivalent institutlar assotsiatsiyasi yanada mustahkamlanib borishiga, assotsiatsiya qonun ustuvorligini ta’minlashda yanada muhim rol o‘ynashiga hamda inson huquqlarini himoya qilishida Assotsiatsiyaga a’zo barcha 22 Osiyo davlatlar birlashishiga ishonaman”, deb ta’kidladi.
Xalqaro konferensiya o‘z ishini uchta sessiyalarga bo‘lingan holda davom ettirdi. Birinchi yalpi sessiya: “Konstitutsiyaviy islohotlar va inson manfaatlari”, ikkinchi yalpi sessiya “Konstitutsiyaviy nazorat va inson huquqlarini himoya qilish masalalari” hamda uchinchi yalpi sessiyada “Konstitutsiyaviy odil sudlovni takomillashtirishning dolzarb masalalari”ga oid ma’ruzalar qilindi.
Mamlakatimizda 2023-yil 30-aprel kuni bo‘lib o‘tgan umumxalq ovoz berish – referendumda qabul qilingan yangi tahrirdagi Konstitutsiya Yangi O‘zbekiston strategiyasini amalga oshirishning siyosiy-huquqiy asoslarini yaratdi. Milliy davlatchilik taraqqiyotining tarixiy muhim bosqichida davlat va jamiyatni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Konstitutsiyada davlat qurilishining strategik maqsadi – ijtimoiy davlat qurish ekanligi belgilab qo‘yildi. Ijtimoiy adolat va birdamlik prinsiplari joriy etildi. Inson huquq va erkinliklarini kafolatlashning konstitutsiyaviy asoslari mustahkamlandi.
Hokimiyatlar bo‘linishi konstitutsiyaviy prinsipi hamda o‘zaro tiyib turish va manfaatlar muvozanati tizimining zamonaviy konsepsiyasini hisobga olgan holda, Oliy Majlis, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumati o‘rtasida vakolatlar qayta taqsimlandi. Joylarda hokimlar va xalq deputatlari Kengashlari vakolatlari taqsimlanishiga asoslangan davlat hokimiyatini tashkil etishning yangi modeli yaratildi.
Konferensiyada yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini so‘zsiz va to‘liq amalga oshirish, unda mustahkamlangan prinsiplarni Yangi O‘zbekiston ulug‘vor g‘oyasiga hamohang tarzda ro‘yobga chiqarish, davlat organlarining faoliyatini yangicha konstitutsiyaviy-huquqiy sharoitlarda yo‘lga qo‘yish bugunning asosiy vazifasiga aylanganligi qayd etildi.

ОБСУЖДАЛИСЬ КОНСТИТУЦИОННЫЕ РЕФОРМЫ И АКТУАЛЬНЫЕ ВОПРОСЫ РАЗВИТИЯ ИНСТИТУТА КОНСТИТУЦИОННОГО КОНТРОЛЯ
Сегодня, 11 ноября 2025 года, в Ташкенте прошла международная конференция на тему «Конституционные реформы и актуальные вопросы развития института конституционного контроля», посвященная 30-летию образования Конституционного суда Республики Узбекистан.
В рамках конференции в связи с передачей председательства в Ассоциации азиатских конституционных судов и эквивалентных институтов Азии от Конституционного суда Королевства Таиланд Конституционному суду Республики Узбекистан в 2026-2027 годах, состоялась церемония передачи символического флага Ассоциации Конституционному суду Республики Узбекистан.
B мероприятии приняли участие представители Законодательной палаты, Сената Олий Мажлиса, Верховного суда, Высшего судейского совета, Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции Республики Узбекистан, и представители партнеров - Координатора проектов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе в Узбекистане Фонда имени Конрада Аденауэра и Ташкентского государственного юридического университета.
В международной конференции приняли участие председатели и судьи конституционных судов иностранных государств, в частности  Конституционного суда Королевства Таиланд, конституционных судов  республик Индонезия, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Азербайджана, Российской Федерации, Беларусь, а также более 30 экспертов, эксперт из Федеративной Республики Германия и представители других международных организаций.
Мероприятие открыл Председатель Конституционного суда Республики Узбекистан Мирза-Улугбек Абдусаломов. Во вступительной речи он отметил, что 30-летие Конституционного суда Республики Узбекистан – это, прежде всего, яркое выражение больших исторических процессов на пути развития развития нашей страны, связанных с укреплением основ независимой государственности, построением демократического правового государства и справедливого общества. Было подчеркнуто, что эта дата имеет огромное политико-правовое и духовно-просветительское значение для нашего миролюбивого народа как символ нового правового мышления и верховенства конституционных ценностей, как результат государственной политики, направленной на обеспечение прав и свобод человека.
Конституционный суд стал реальным гарантом принципов верховенства закона и справедливости в современном независимом Узбекистане. Решения этого суда формируют непосредственное исполнение и соблюдение норм и принципов Конституции. Он служит укреплению культуры эффективного и справедливого управления, основанной на справедливости, законности, высокой ответственности перед гражданами, соблюдении прав и интересов человека в деятельности всех ветвей и звеньев государственной власти.
В конференции с поздравительными речами выступили представители Законодательной палаты, Сената Олий Мажлиса, руководители Верховного суда, Высшего Совета судей, Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции Республики Узбекистан, заместитель координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Сергей Сизов, председатели Конституционного суда Турецкой Республики, Конституционного суда Киргизской Республики и Конституционного суда Королевства Таиланд.
В честь 30-летия образования Конституционного суда Республики Узбекистан почетные судьи, представители организаций-партнеров и ученые награждены памятными медалями Конституционного суда Республики Узбекистан.
В ходе торжественной передачи председательства в Ассоциации конституционных судов Азии и приравненных к ней институтов от Конституционного суда Королевства Таиланд Конституционному суду Республики Узбекистан, Президент Ассоциации азиатских конституционных судов и эквивалентных институтов, профессор, доктор Нахарин Мектрайрат, отметил, что для него большая честь официально передать председательство Ассоциации азиатских конституционных судов и эквивалентных институтов Азии Конституционному суду Республики Узбекистан.
Вручая флаг, являющийся символом президентства в Ассоциации, он подчеркнул: Я уверен, что под руководством Конституционного суда Республики Узбекистан Ассоциация азиатских конституционных судов и эквивалентных институтов еще более укрепится и будет играть еще более значимую роль в обеспечении верховенства Конституции и закона, и все 22 страны Азии- члены Ассоциации объединят усилия в защите прав человека.
Международная конференция продолжила свою работу в трех пленарных сессиях, где были сделаны доклады соответственно на темы: «Конституционные реформы и интересы человека», «Вопросы конституционного контроля и защиты прав человека», «Актуальные вопросы совершенствования конституционного правосудия».
Принятая на состоявшемся в нашей стране 30 апреля 2023 года всенародном референдуме, в новой редакции Конституция, создала политико-правовые основы реализации Стратегии Нового Узбекистана. На исторически важном этапе развития национальной государственности она определила приоритетные направления дальнейшего развития государства и общества.
В Конституции стратегической целью государственного строительства - определено построение социального государства. Были заложены принципы социальной справедливости и солидарности. Укреплены конституционные основы гарантий прав и свобод человека.
С учетом конституционного принципа разделения властей и современной концепции системы сдержек и противовесов, осуществлено перераспределение полномочий между Олий Мажлисом, Президентом Республики Узбекистан и Правительством. Создана новая модель организации государственной власти, основанная на разделении полномочий между хокимами и Советами народных депутатов на местах.
На конференции отмечалось, что безусловная и полная реализация обновленной Конституции Республики Узбекистан, воплощение заложенных в ней принципов в соответствии со великой идеей Нового Узбекистана, налаживание деятельности государственных органов в новых конституционно-правовых условиях стали главными задачами сегодняшнего дня.