“ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОНДА КОНСТИТУЦИОНАЛИЗМНИ МУСТАҲКАМЛАШ ВА КОНСТИТУЦИЯВИЙ НАЗОРАТНИ ТАЪМИНЛАШ – ДЕМОКРАТИК ИСЛОҲОТЛАРНИНГ МУҲИМ ШАРТИ” мавзусидаги халқаро илмий-амалий давра суҳбати
Конституциявий суд конституциявий қоидалар устуворлигини таъминлаш ва халқаро ҳуқуқий мажбуриятларнинг бажарилишида алоҳида роль ўйнайди. Ушбу институт айни пайтда давлат ҳокимиятининг ижро этувчи тармоғи, қонун чиқарувчи ва мустақил суд ҳокимияти ўртасида тақсимланишини кафолатловчи ўзаро тийиб туриш ва манфаатлар мувозанати тизимининг ажралмас қисми ҳам ҳисобланади. Конституциявий судлар конституцияга риоя этилишининг кафили бўлиб, барча давлат органлари ҳужжатларининг Асосий Қонунга мувофиқлиги масаласини ечишда ҳал этувчи ўринга эга бўлади.
Мамлакатимизда “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги илк қонун 1993 йил 6 майда қабул қилинган бўлиб, у ўтиш даври ва миллий давлатчилик асосларини яратиш йўлидаги дастлабки қадам эди. Ушбу соҳадаги навбатдаги босқич сифатида 1995 йил 30 августда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги қонунни кўрсатиб ўтиш зарур. Бу қонун қарийб 20 йилдан ортиқ вақт давомида мамлакатимизда Конституциявий суд фаолиятининг ҳуқуқий асоси сифатида амалда бўлиб келди. 2017 йил 31 майда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги Конституциявий қонунга мувофиқ, унинг ваколати доираси кенгайтирилиши билан бирга судья лавозимига номзодга қўйиладиган талаблар, уларнинг ваколат муддатлари билан боғлиқ қатор нормалар жорий қилинди.
Мазкур ислоҳотларга қарамай, Конституциявий суд фаолиятини янада такомиллаштириш масаласи суд-ҳуқуқ ислоҳотлари кун тартибидан тушмади. Бу борада 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 13 декабрдаги “Конституция ва қонун устуворлигини таъминлаш, бу борада жамоатчилик назоратини кучайтириш ҳамда жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори дастуриламал бўлди. Ушбу қарорда Конституциявий судга масалалар киритиш ҳуқуқига эга бўлган субъектлар доирасига фуқаролар ва юридик шахсларни киритиш ҳуқуқини бериш, шунингдек, Конституциявий судда иш юритишнинг процессуал хусусиятларини (судга масала киритиш тартиби, суд муҳокамаси, муддатлари, суд қарорлари ижроси ва бошқаларни) тартибга солувчи нормаларни киритиш назарда тутилган эди.
Бу конституциявий ислоҳотларни изчил давом эттиришга қаратилган масалалар “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги янги Конституциявий қонунда тўлиқ инобатга олинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2021 йилнинг 27 апрель куни “Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди тўғрисида”ги янги  Конституциявий қонун имзоланди. Қонун 13 боб ва 101 моддадан иборат.
Янги Қонунда бир қатор муҳим ўзгартиришлар назарда тутилган. Қонуннинг муҳим жиҳатларидан бири – фуқаролар ва юридик шахсларга Конституциявий судга масала киритиш ҳуқуқининг берилиши бўлди. Фуқаролар муайян ишда қўлланган қонун билан уларнинг конституциявий ҳуқуқлари бузилганлиги юзасидан шикоят билан Конституциявий судга мурожаат қилиш ҳуқуқига эга. Бунда агар қонун фуқаролар ва юридик шахсларнинг фикрича, уларнинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларини бузаётган бўлса, Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига мувофиқ келмаса ҳамда судда кўрилиши тугалланган муайян ишда қўлланилган бўлса ва судда ҳимоя қилишнинг барча бошқа воситаларидан фойдаланиб бўлинган бўлса, улар қонуннинг Конституцияга мувофиқлигини текшириш тўғрисидаги шикоят билан Конституциявий судга мурожаат қилиши мумкин. Ушбу механизмни жорий этиш Конституциянинг 44-моддасида мустаҳкамланган ҳар бир шахсга ўз ҳуқуқ ва эркинликларини суд орқали ҳимоя қилиш ишончли кафолатлашга хизмат қилади.
Давра суҳбатида GIZ Халқаро ҳамкорлик бўйича Германия жамияти эскперти, Венециан комиссияси аъзоси Aлександру Тэнасенинг «Инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда конституциявий одил судловнинг ўрни (Молдова мисолида)» мавзусидаги маърузаси ҳамда миллий маърузачилар  «Конституциявий одил судлов ва судьялар мустақиллиги: миллий ва халқаро амалиёт» ва «Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди тўғрисида”ги янги Конституциявий қонунининг асосий мазмуни ва моҳияти» мавзуларида маърузалар қилишди.
Давра суҳбатида Конституциявий суд ташкил этилган даврдан бошлаб бугунги кунга қадар конституциявий одил судловни амалга оширишда ўтказилган ислоҳотлар ва янги таҳрирда қабул қилинган конституциявий қонундан кутилаётган натижалари кенг муҳокама қилинди.

Первый закон «О Конституционном суде Республики Узбекистан» был принят в нашей стране 6 мая 1993 года, что явилось первым шагом к переходному периоду и созданию основ национальной государственности. Следующим шагом в этом направлении стал Закон «О Конституционном суде Республики Узбекистан», принятый 30 августа 1995 года. Этот закон действует в нашей стране более 20 лет как правовая основа деятельности Конституционного суда. В соответствии с принятым 31 мая 2017 года Конституционным законом «О Конституционном суде Республики Узбекистан», наряду с расширением его полномочий, введен ряд норм, касающихся требований к кандидатам на должность судьи и их сроков.
Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, а также Постановление Президента от 13 декабря 2019 года «О дополнительных мерах по обеспечению законности и Конституции, усилению общественного контроля в этой сфере и повышению правовой культуры в обществе» стало почвой для ряда реформ в данной сфере.
Данным постановлением предусмотрено право включать граждан и юридических лиц в перечень субъектов, имеющих право вносить вопросы в Конституционный суд, а также включать нормы, регулирующие процессуальные особенности производства в Конституционном суде (процедура, судебный процесс, сроки, исполнение судебных решений и др.).
Вопросы и задачи, направленные на последовательное продолжение этих конституционных реформ, полностью учтены в новом Конституционном законе «О Конституционном суде Республики Узбекистан».
27 апреля этого года Президент Республики Узбекистан подписал Конституционный закон «О Конституционном суде Республики Узбекистан». Закона состоит из 13 глав и 101 статьи.
Закон предусматривает ряд важных изменений. Одним из основных нововведений закона является то, что гражданам и юридическим лицам предоставлено право обращаться в Конституционный суд с жалобой на нарушение их конституционных прав законом, примененным в конкретном деле. Граждане и юридические лица вправе обращаться в Конституционный суд с жалобой о проверке конституционности закона, если закон, по их мнению, нарушает их конституционные права и свободы, не соответствует Конституции Республики Узбекистан и применен в конкретном деле, рассмотрение которого в суде завершено и все другие средства судебной защиты исчерпаны. Внедрение этого механизма послужит дальнейшей реализации статьи 44 Конституции, где каждому гарантируется судебная защита его прав и свобод.
В мероприятии выступили с докладами эксперт Региональной программы Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ), член Венецианской комиссии Александру Тэнасе на тему «Роль конституционного правосудия в защите прав и свобод человека (на примере Молдовы)», а также национальные докладчики выступили на тему «Конституционное правосудие и независимость судей: национальная и международная практика» и «Основное содержание и сущность нового Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституционном суде».
На круглом столе обсуждены реформы, проведенные в сфере конституционного правосудия с момента создания Конституционного суда, и ожидаемые результаты новой редакции конституционного закона.