Ишчи гуруҳ Қонунни дастлабки тарзда муҳокама қилди
Олий Мажлис Сенатининг навбатдаги ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий Қонуни кўриб чиқилиши назарда тутилган.
Шу жиҳатдан бугун, 17 февраль куни Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси Ишчи гуруҳининг йиғилиши бўлиб ўтди. Унда сенаторлар, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларининг Қонунийликни таъминлаш ва коррупцияга қарши курашиш доимий комиссиялари аъзолари, ҳамда экспертлар, мутахассислар ва оммавий ахборот воситалари иштирокида видеоконференцалоқа тизими орқали мазкур қонун дастлабки тарзда муҳокама қилинди.
Муҳокамаларда таъкидланганидек, “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги Конституциявий Қонунининг қабул қилиниши инсон ҳуқуқларини кенгроқ ҳимоя қилишга хизмат қилади.
Жумладан, ҳозирги кунда Конституциявий суднинг фаолияти 2017 йил 31 майда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди тўғрисида”ги Конституциявий Қонун билан тартибга солинади. Бироқ Конституциявий судда иш юритишнинг процессуал қоидалари Конституциявий суднинг ўзи томонидан тасдиқланган Регламент билан белгилаб берилган.
Аксарият мамлакатлар Конституциявий судлари тўғрисидаги қонун ҳужжатларида бундай қоидаларни Конституциявий суд томонидан эмас, балки қонун билан белгиланиши назарда тутилган. Чунки иш юритишнинг процессуал қоидалари бевосита инсон ҳуқуқларини амалга ошириш билан боғлиқ ва шунинг учун ҳам улар қонун билан белгиланиши лозим.
Бундан ташқари, конституциявий суд ишларини юритиш амалиётининг таҳлили мамлакатимизда фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқларини ҳимоя қилишда ҳал этилиши лозим бўлган яна бир қатор долзарб муаммолар ҳамда ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солишни тақозо этадиган масалалар мавжудлигини кўрсатмоқда.
Хусусан, мамлакатимизда 2017-2020 йилларда амалга оширилаётган кенг қамровли демократик ислоҳотлар конституциявий суд ишларини юритишни янада демократлаштиришни тақозо этмоқда. Бундай демократлаштиришнинг йўналишларидан бири – инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда самарали восита сифатида конституциявий шикоят институтини жорий этиш, яъни фуқаролар ва юридик шахсларга уларнинг конституциявий ҳуқуқлари Конституцияга мувофиқ бўлмаган қонунлар билан бузилганлиги сабабли уларнинг конституциявийлигини аниқлаш юзасидан Конституциявий судга мурожаат қилиш ҳуқуқининг берилишидир.
Ушбу Қонуннинг қабул қилиниши конституциявий суд ишларини юритишни янги босқичга кўтаради.
Юқорида баён қилинганлардан келиб чиқиб, Қонунда фуқаролар ва юридик шахсларга, шунингдек Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўринбосари – Бола ҳуқуқлари бўйича вакилга Конституциявий судга мурожаат қилиш ҳуқуқи берилиб, Конституциявий судга мурожаат қилувчи субъектлар доираси кенгайтирилмоқда.
Ишчи гуруҳ йиғилишида Қўмита ҳузуридаги экспертлар гуруҳи аъзолари томонидан мазкур Қонун юзасидан таклиф ва мулоҳазалар билдирилди.

Рабочая группа предварительно обсудила Закон
На очередном пленарном заседании Сената Олий Мажлиса предусматривается рассмотреть Конституционный закон Республики Узбекистан «О Конституционном суде Республики Узбекистан».
В этой связи сегодня, 17 февраля, состоялось заседание рабочей группы Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции. В мероприятии, проведенном в формате видеоконференцсвязи при участии сенаторов, членов Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, постоянных комиссий областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов по обеспечению законности и противодействию коррупции, а также экспертов, специалистов и представителей средств массовой информации предварительно обсужден данный Закон.
В ходе обсуждения отмечалось, что принятие Конституционного закона «О Конституционном суде Республики Узбекистан» послужит более широкой защите прав человека.
Так, в настоящее время деятельность Конституционного суда регулируется Конституционным законом «О Конституционном суде Республики Узбекистан», принятым 31 мая 2017 года. Однако процессуальные правила судопроизводства в Конституционном суде определяются регламентом, утверждаемым самим Конституционным судом.
Законодательство о конституционных судах большинства стран предусматривает, что такие нормы устанавливаются законом, а не Конституционным судом. Так как процессуальные правила делопроизводства непосредственно связаны с осуществлением прав человека, и тем самым они должны также устанавливаться законом.
Кроме того, анализ практики конституционного судопроизводства показывает, что в нашей стране в защите конституционных прав граждан существует и ряд острых проблем, подлежащих решению, и вопросы, которые требуют правового регулирования.
В частности, масштабные демократические реформы, проводимые в нашей стране в 2017-2020 годах, требуют дальнейшей демократизации конституционного судопроизводства. Одним из ее направлений является введение института конституционной жалобы как эффективного инструмента защиты прав человека, то есть предоставление гражданам и юридическим лицам права обращения в Конституционный суд для определения конституционности законов, не соответствующих Конституции, из-за того, что эти законы нарушают их конституционные права.
Принятие данного Закона способствует поднятию на новый уровень конституционного судопроизводства.
Исходя из вышеизложенного, Законом гражданам и юридическим лицам, Национальному центру по правам человека Республики Узбекистан, Уполномоченному при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства и заместителю Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) – Уполномоченному по правам ребенка предоставляется право обращения в Конституционный суд. Тем самым расширяется круг субъектов, обращающихся в Конституционный суд.
На заседании члены экспертной группы при Комитете высказали свои предложения и мнения по данному Закону.