2024 йил 6 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисда Олий Мажлис палаталари, Ҳукумат, Олий суд, Судьялар олий кенгаши, Бош прокуратура, Адлия вазирлиги, нодавлат нотижорат ташкилотлари, таълим ва илмий ташкилотлар вакиллари ҳамда Конституциявий суд Илмий-маслаҳат кенгаши аъзолари қатнашдилар.
Мажлисда Конституциявий суднинг 2024 йилда мамлакатдаги конституциявий қонунийлик ҳолати тўғрисидаги ахбороти кўриб чиқилди.
Мамлакатимизда конституциявий қонунийликни таъминлаш давлатчиликни мустаҳкамлаш ва унинг барқарор ривожланишининг муҳим шарти ҳисобланади. 2023 йил 30 апрель куни ўтказилган Ўзбекистон Республикаси референдумида умумхалқ овоз бериш орқали қабул қилинган янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси мамлакатимизнинг келгусидаги конституциявий ривожланиш йўлини ҳамда халқ иродасига асосланган ва халқ манфаатларига хизмат қиладиган замонавий ўзбек давлатчилигининг асосларини белгилаб берди.
Бош қомусимиздаги норма ва принципларни ҳаётга татбиқ этиш, шу жумладан, жамият ва давлатни Конституцияга мувофиқ, ҳуқуқий модернизация қилиш, мамлакатда конституциявий қонунийликни янада мустаҳкамлаш бўйича ишлар 2024 йилда ҳам фаол давом эттирилди.
Конституциявий суд ахборотида Асосий Қонунимизни амалга ошириш бўйича 15 та йўналишда олиб борилган ислоҳотларга алоҳида тўхталиб ўтилди:
– ҳокимиятлар бўлиниши принципи ҳамда ўзаро тийиб туриш ва манфаатлар мувозанати тизимининг янги конституциявий концепциясидан келиб чиқиб, давлат органларининг фаолияти янгича конституциявий-ҳуқуқий шароитларда йўлга қўйилди;
– сиёсий институтлар ва вакиллик ҳокимияти органларининг ҳуқуқий мақомини янада мустаҳкамлаш, уларнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш бўйича ислоҳотлар муваффақиятли амалга оширилди;
– инсон ҳуқуқ ва эркинликлари, шаъни ва қадр-қиммати дахлсизлиги, шахснинг судланганлиги унинг қариндошлари ҳуқуқларини чеклаш учун асос бўлиши мумкин эмаслигига оид кафолатлар кучайтирилди;
– Интернет жаҳон ахборот тармоғидан фойдаланишни таъминлаш учун шарт-шароитлар яратишга оид конституциявий норма асосида ушбу соҳада янги технологияларни жорий этиш, республика ҳудудида Интернет ва замонавий сифатли алоқа қамровини кенгайтириш чоралари кўрилди;
– давлатнинг камбағалликни қисқартириш чораларини кўриш бўйича конституциявий мажбурияти доирасида “Камбағалликдан фаровонлик сари” дастурини амалга ошириш бошланди;
– шахснинг соғлиғини сақлаш ва малакали тиббий хизматдан фойдаланиш ҳуқуқи, давлатнинг соғлиқни сақлаш тизимини, тиббий суғуртани ривожлантириш чораларини кўриш мажбурияти доирасида хоспислар ташкил этиш, давлат тиббий суғуртаси механизмларини жорий этиш бошланди;
– давлатнинг янги конституциявий экологик мажбуриятлари доирасида Қизил китобга киритилган камёб ва йўқолиб кетиш хавфи остида турган ёввойи ўсимлик ва ҳайвонлар турларини табиий муҳитдан ажратиб олиш чекланди, чанг бўронларига қарши курашиш ва атмосфера ҳавоси сифатини яхшилаш чора-тадбирлари кучайтирилди, 2025 йилнинг “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил” иқтисодиёт йили” деб эълон қилиниши ҳам бу борадаги конституциявий нормаларни ҳаётга татбиқ этишга хизмат қилади;
– таълим олиш конституциявий ҳуқуқини, алоҳида таълим эҳтиёжларига эга бўлган болалар учун инклюзив таълим ва тарбияни таъминлаш мақсадида олий ва профессионал таълим ташкилотлари талабалари ва ўқувчиларига бюджет маблағлари ҳисобидан таълим кредитини ажратиш тартиби такомиллаштирилди, алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларнинг таълим олишларини ташкил этиш ва уларни реабилитация қилиш соҳасида маъмурий тўсиқлар бартараф этилди;
– давлат ўқитувчиларнинг шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилиш, уларнинг ижтимоий ва моддий фаровонлиги, касбий жиҳатдан ўсиши тўғрисида ғамхўрлик қилиши ҳақидаги конституциявий норма доирасида “Педагогнинг мақоми тўғрисида”ги Қонун қабул қилинди, мактабгача ва мактаб таълими ташкилотлари раҳбар, педагог
ва мутахассис кадрларини узлуксиз касбий ривожлантириш, касбий билим, кўникма ва маҳоратини мунтазам ошириб боришнинг янги тизими йўлга қўйилди;
– интеллектуал мулк қонун билан муҳофаза қилиниши ҳақидаги конституциявий нормани ривожлантиришга қаратилган ҳуқуқий механизмлар яратилди, хусусан, интеллектуал мулк объектларидан қонунга хилоф равишда фойдаланганлик учун ҳуқуқ эгасининг талабига кўра ҳуқуқбузар томонидан товон тўлаш тартиби жорий этилди;
– суд орқали ҳимояланиш ва судга шикоят қилишга бўлган конституциявий ҳуқуқларни таъминлаш учун қулай шарт-шароитлар яратилди, хусусан, давлат органлари, ташкилотлар, улар мансабдор шахсларининг қарорлари, ҳаракатлари (ҳаракатсизлиги) устидан маъмурий судларга мурожаат қилишда давлат божи фуқаролардан олдиндан ундирмасдан, ишни кўриб чиқиш натижаларига кўра айбдор тарафдан ундириш тартиби жорий этилди, солиқ органларининг сайёр солиқ текширувлари ва солиқ аудити натижалари бўйича қабул қилинган қарорлари устидан тадбиркорларнинг тўғридан-тўғри судга шикоят қилишига доир чекловлар бекор қилинди;
– меҳнатга лаёқатсиз ва ёлғиз кексалар, пенсионерлар, ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда аҳолининг ижтимоий жиҳатдан эҳтиёжманд тоифаларининг ҳуқуқларини давлат томонидан ҳимоя қилишга ҳамда ижтимоий давлат принципини амалга оширишга қаратилган тизимли ишлар олиб борилди, хусусан, ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз кексаларга, ёлғиз яшовчи кексаларга ва ногиронлиги бўлган шахсларга шаҳар йўловчилар транспортидан бепул фойдаланиш ҳуқуқи берилди, улар йўқолган ёхуд яроқсиз ҳолга келган ID-карта ёки биометрик паспортини алмаштиришда давлат божидан озод этилди, ногиронлиги бўлган шахсларнинг хавфсиз ва тўсиқларсиз ҳаракатланиши учун қулай муҳит яратиш чоралари белгиланди;
– иқтисодий фаолият ва тадбиркорлик эркинлигининг конституциявий кафолатларидан келиб чиқиб, бу борадаги ҳуқуқий механизмлар ҳам сезиларли даражада кучайтирилди, хусусан, лицензияланадиган фаолият ва рухсат этиш хусусиятига эга 22 та ҳужжат ҳамда 4 та тартиб ва талаблар, тадбиркорлик субъектларидан талаб қилинадиган 8 та ҳисобот ва статистика маълумотлари бекор қилинди, солиққа оид айрим ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик чоралари мақбуллаштирилди;
– судьялар мустақиллиги конституциявий кафолатларини кучайтиришга қаратилган ислоҳотлар доирасида судлар раисларининг халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига ахборот тақдим этиши ҳақидаги қоида бекор қилиниб, судларнинг ўз фаолияти тўғрисида жамоатчиликни ҳар чоракда оммавий ахборот воситалари орқали хабардор қилиб бориш тартиби белгиланди, ишни судга қадар юритишда тарафларнинг тенглиги ва тортишуви принципини амалда таъминлаш мақсадида тергов судьялари институтини жорий этилди;
– ҳуқуқий давлат конституциявий принципидан келиб чиқиб, қонунийлик муҳитини таъминлаш ва норма ижодкорлиги сифатини яхшилаш, ижтимоий муносабатларни ҳуқуқий тартибга солишнинг барқарорлигини таъминлаш бўйича тизимли ишлар амалга оширилди, хусусан, қонунларнинг ижтимоий муносабатларни тартибга солишдаги ролини ошириш, лойиҳаларнинг тартибга солиш таъсирини баҳолаш механизмлари такомиллаштирилди, қонунлардаги ҳаволаки нормаларни амалга ошириш бўйича янгича тизим жорий этилди, жамиятда ҳуқуқий онг ва маданиятни юксалтириш тизими такомиллаштирилди.
Конституциявий суд давлат органлари судлар томонидан янги таҳрирдаги Конституцияни бевосита қўллаган ҳолда қарорлар қабул қилиш амалиётини қўллаб-қувватлайди. Хусусан, суд амалиёти таҳлили Конституция ва унинг моддаларига жиноят ишлари бўйича судларнинг 73 мингдан зиёд (2023 йилга нисбатан 4,8 баравар кўп), фуқаролик ишлари бўйича судларнинг 25 мингдан ортиқ (2023 йилга нисбатан 5,6 баравар кўп), иқтисодий ишлар бўйича судларнинг 30 мингдан зиёд (2023 йилга нисбатан 13,6 баравар кўп) ҳамда маъмурий ишлар бўйича судларнинг
9 мингга яқин (2023 йилга нисбатан 13 баравар кўп) ҳужжатларида тўғридан-тўғри ҳавола қилганликларини кўрсатмоқда.
2024 йил давомида Конституциявий судга жами 1400 та мурожаатлар, шундан 1 350 таси фуқаролар, 50 таси юридик шахслардан келиб тушган. Фуқаролар пенсия, фуқаролик, уй-жой, меҳнат қонунчилигининг алоҳида нормаларини конституциявийлигини текшириш юзасидан мурожаат қилган.
Конституциявий суд томонидан 2024 йилда конституциявий назорат тартибида 70 та қонун ва 218 та бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг Конституцияга мувофиқлиги ўрганилган.
Шу билан бирга Конституциявий суд ахборотида Асосий Қонунимизни амалга ошириш бўйича бир қатор таклифлар ҳам илгари сурилди:
биринчидан, биринчи навбатда давлат хизматчилари ўртасида Конституция тарғиботини кучайтириш, ҳуқуқшунослик йўналишида дарслик ва қўлланмаларни Конституция асосида янгилаш бўйича ишларни якунига етказиш;
иккинчидан, “Янги Ўзбекистон – маърифий жамият” концепцияси асосида конституциявий таълим масаласига алоҳида эътибор қаратиш, хусусан, парламент томонидан Конституцияни ўқиб-ўрганиш бўйича Миллий фаолият дастури қабул қилиш, Асосий қонунимизни ўрганишни болалар боғчасидан бошлаш, барча даражадаги таълим муассасалари, аҳолининг турли қатламлари, айниқса, давлат хизматчиларини ушбу жараёнга тўлиқ жалб этиб, давлат хизматига ишга киришда Конституция асослари бўйича имтиҳонлар ўтказиш тизимини амалда татбиқ этиш бўйича ишларни жадаллаштириш;
учинчидан, вилоят ва Тошкент шаҳрида Кенгаш раислари ва ҳокимлар бошчилик қиладиган вакиллик ва ижро этувчи ҳокимият тармоқлари алоҳида ажратилганлигини инобатга олиб, қонунлардаги маҳаллий давлат ҳокимияти ваколатларига оид умумий нормаларни ҳокимлик ва маҳаллий Кенгашлар ўртасида ажратган ҳолда аниқ таҳрирда баён этиш;
тўртинчидан, Конституциянинг шахснинг ёзишмалар, телефон орқали сўзлашувлар, почта, электрон ва бошқа хабарларини сир сақлашга бўлган ҳуқуқини чеклашни, уй-жойда тинтув ўтказишни фақат суд қарорига асосан амалга оширишга оид қоидалари асосида Жиноят-процессуал кодекси тегишли нормаларини қайта кўриб чиқиш ва тегишли қонун лойиҳасини қисқа фурсатларда Қонунчилик палатасига киритиш;
бешинчидан, шахснинг сукут сақлашга оид конституциявий ҳуқуқларини жиноят процессида ва маъмурий ҳуқуқбузарликлар бўйича иш юритиш жараёнида тўлақонли таъминлаш мақсадида ушбу институтни жиноят-процессуал, маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги қонунчиликда батафсил акс эттириш;
олтинчидан, вазирлик ва идораларнинг низомларини қайта кўриб чиқиб, уларда Конституцияни амалга ошириш бўйича ушбу ташкилот масъул бўлган вазифа ва функцияларини аниқ белгилаб қўйишга қаратилган алоҳида нормаларни белгилаш;
еттинчидан, “Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида”ги Қонунда кам таъминланган шахсларнинг норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг конституциявийлигини текшириш бўйича мурожаатларини Конституциявий суд мажлисида кўриб чиқишда ҳам давлат ҳисобидан юридик ёрдам тақдим этишни белгилаш;
саккизинчидан, мамлакатдаги конституциявий қонунийликнинг ҳолати тўғрисидаги ахборотида вазирлик ва идоралар фаолиятига оид тавсиялар мазкур вазирлик ва идоралар томонидан кўриб чиқилишини мажбурий этиб белгилаш;
тўққизинчидан, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини чекловчи чораларни жорий этишга қаратилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқишда конституциявий талабларга (мутаносиблик, етарлилик конституциявий принциплари, инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини чеклаш мумкин бўлган конституциявий доираси) риоя этиш;
ўнинчидан, Олий Мажлис палаталари ва барча вазирлик ва идоралар юридик хизматлари томонидан норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ҳуқуқий экспертизадан ўтказишда уларнинг Конституцияга мувофиқлигини баҳолашни алоҳида мезон сифатида белгилаш, вазирлик ва идоралар ҳуқуқшунос кадрларини малакасини ошириш жараёнида ҳам уларнинг ушбу масала бўйича кўникмаларини шакллантиришга алоҳида эътибор қаратиш;
ўн биринчидан, тартибсиз қурилишлар, қурилиш ишларида хавфсизлик чоралари кўрилмаганлиги аҳоли ҳаёти сифат даражасига салбий таъсир кўрсатишини, шу жумладан, ёш болалар ўлимига сабаб бўлганлигини инобатга олиб, барча йирик қурилиш ишларида хавфсизлик кафолатларини ҳамда ушбу масалада қурувчи ташкилотлар фаолияти устидан назоратни кучайтириш, реновацияга оид муносабатларни қонун даражасида тартибга солиш;
ўн иккинчидан, тергов ва суд жараёнида вақтинча тергов ҳибсхоналарида сақланаётган шахсларга байрам кунларида озиқ-овқат, кийим-кечак киритиш, тоза ҳавода сайр қилиш, яқин қариндошлари ва адвокатлари билан учрашувга рухсат берадиган тизимни жорий этиш масаласига эътибор қаратиш;
ўн учинчидан, баъзи ҳудудларда фермерлар ўзлари етиштирган маҳсулотни эркин тасарруф этишда тўсқинликларга учраши ҳолатларини эътиборга олиб, барча масъуллардан товар ва хизматларнинг эркин ҳаракатланиши бўйича конституциявий кафолатларга сўзсиз риоя этиш;
ўн тўртинчидан, Конституциядан келиб чиқиб, махсус қонунларда халқаро шартномаларнинг юридик кучи масаласи аниқ тартибга солиш, халқаро шартномалар нормаларининг Конституцияга мувофиқлигини аниқлаш механизмларини очиб бериш, халқаро шартномаларни судлар томонидан тўғридан-тўғри қўллаш учун ҳуқуқий ва процессуал асосларни такомиллаштириш;
ўн бешинчидан, тергов судьяси ваколатларининг қонуний асосларини яратиш чораларини тезлаштириш;
ўн олтинчидан, “Давлат божи тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонунида бошқа шахсларнинг манфаатларини кўзлаб қилинган даъволар юзасидан давлат божини тўлаш масаласи бўйича ҳуқуқий бўшлиқни бартараф этиш.
Конституциявий суд муҳокама қилинган масалани ҳар томонлама ўрганиб чиқиб, мутахассис ва экспертларнинг фикр-мулоҳазаларини ҳисобга олиб, мамлакатдаги конституциявий қонунийликнинг ҳолати тўғрисида ахборотни тасдиқлаш ҳамда уни Олий Мажлис палаталари ва Ўзбекистон Республикаси Президентига юбориш ҳақида қарор қабул қилди.
Конституциявий суд қарори Қонунчилик маълумотлари миллий базасида ва Конституциявий суднинг расмий веб-сайтида эълон қилинади.

6 декабря 2024 года состоялось заседание Конституционного суда Республики Узбекистан.
В заседании приняли участие представители палат Олий Мажлиса, Правительства, Верховного суда, Высшего судейского совета, Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, представители негосударственных некоммерческих организаций, образовательных и научных учреждений, а также члены Научно-консультативного совета Конституционного суда.
На заседании Конституционного суда рассмотрено Информация о состоянии конституционной законности в стране в 2024 году.
Обеспечение конституционной законности в стране является важным условием укрепления государственности и ее стабильного развития.
Новая редакция Конституции Республики Узбекистан принятой всенародным голосованием на референдуме Республики Узбекистан, состоявшемся 30 апреля 2023, определила путь будущего конституционного развития страны, а также основы современной узбекской государственности, основанной на воле народа и служащей его интересам.
В 2024 году активно продолжалась работа по реализации норм и принципов Основного закона, включая правовую модернизацию общества и государства в соответствии с Конституцией, дальнейшее укрепление конституционной законности в стране.
В Информации Конституционного суда были отдельно отмечены реформы по реализации Основного закона, проводимые по 15 направлениям:
– исходя из новой концепции системы разделения властей и взаимного сдерживания и баланса интересов налажено деятельности государственных органов на новых конституционно-правовых условиях;
– успешно реализованы реформы по дальнейшему укреплению правового статуса политических институтов и представительной власти, совершенствованию их организационно-правовой основы;
– усилены гарантии неприкосновенности прав и свобод человека, чести и достоинства, а также судимость лица не могут быть основанием для ограничения прав его близких родственников;
– на основе конституционной нормы о создании условий для обеспечения доступа к всемирной информационной сети Интернет приняты меры по внедрению новых технологий и расширению охвата республики Интернетом и современными качественными средствами связи на территории. республики;
– в рамках конституционной обязанности государства по принятию мер по сокращению бедности начата реализация программы «От бедности к благополучию»;
– В рамках права каждого на охрану здоровья и получение квалифицированной медицинской помощи, а также обязанности государства по развитию системы здравоохранения и медицинского страхования начато создание хосписов и внедрение механизмов государственного медицинского страхования.
– в рамках новых обязательств государства в области экологии ограничен изъятие из природной среды редких и находящихся под угрозой исчезновения диких видов растений и животных, занесенных в Красную книгу, усилены меры по борьбе с пылевыми бурями и улучшению качества атмосферного воздуха, объявление 2025 года Годом охраны окружающей среды и «зелёной» экономики также служит реализации соответствующих конституционных норм в этой сфере;
– в целях обеспечения конституционного права на образование, включая инклюзивное образование и обучение детей с особыми образовательными потребностями, усовершенствован порядок предоставления образовательных кредитов из бюджетных средств студентам и учащимся высших и профессиональных образовательных организаций, устранены административные препоны в сфере организации обучения детей с особыми образовательными потребностями;
– в рамках конституционной нормы о защите чести и достоинства педагогов, заботе о их социальном и материальном благополучии, а также профессиональном росте, принят Закон «О статусе педагога», налажена новая система непрерывного профессионального развития, профессионального знания, навыки и мастерства специалистов, регулярного повышения профессиональных знаний, навыков и умений;
– созданы правовые механизмы, направленные на развитие конституционной нормы о защите интеллектуальной собственности законом, в частности, введен порядок выплаты компенсации по требованию правообладателя за незаконное использование объектов интеллектуальной собственности правонарушителем;
– созданы благоприятные условия для обеспечения конституционных прав на судебную защиту и обращение в суд, в частности внедрен порядок, что при обжаловании в административные суды решений, действий (бездействия) государственных органов и их должностных лиц, от граждан государственная пошлина будет взиматься с виновной стороны после рассмотрения дела, решения налоговых органов по результатам выездных налоговых проверок и налоговых проверок предпринимателей отменены ограничения на непосредственное обращение в суд;
– созданы благоприятные условия для обеспечения конституционных прав на правовую защиту и обращение в суд, в частности, при обращении в административные суды по поводу решений, действий (бездействия) государственных органов, организаций и их должностных лиц введен порядок взыскания государственной пошлины с виновной стороны по результатам рассмотрения дела; отменены ограничения на прямое обращение предпринимателей в суд на решения налоговых органов по результатам выездных налоговых проверок и налоговых аудитов;
– проводилась системная работа по реализацию принципа социального государства, направленная на защиту государством прав инвалидов, одиноких престарелых людей, пенсионеров и социально нуждающихся категорий населения, в частности, одиноким престарелым, одиноко проживающим престарелым и лицам с инвалидностью предоставлено право на бесплатное пользование городским пассажирским транспортом, они освобождаются от уплаты государственной пошлины за выдачу взамен утерянных либо пришедших в негодное состояние идентификационной ID-карты или биометрического паспорта, установлены меры по созданию комфортной среды для безопасного и без барьерного передвижения лиц с ограниченными возможностями;
– на основе конституционных гарантий были существенно усилены правовые механизмы экономической деятельности и предпринимательства, в частности, 22 документа с характером лицензируемой деятельности и разрешениями, 4 процедуры и требования, 8 отчетов и статистических данных, требуемых от субъектов предпринимательства отменено, оптимизированы меры ответственности за отдельные налоговые правонарушения;
– в рамках реформ, направленных на усиление конституционных гарантий независимости судей, отменено правило, согласно которому председатели судов обязаны предоставлять информацию местным Кенгашам народных депутатов, а также установлен порядок судам ежеквартального информирования населения о своей деятельности через средства массовой информации, в целях обеспечения принципа равенства и спорности сторон при передаче дела в суд, введен институт следственных судей;
– на основе конституционного принципа правового государства проводилась системная работа по обеспечению законности и повышению качества нормотворчества, обеспечению стабильности правового регулирования общественных отношений, в частности для повышения роли законов в регулировании общественных отношений были усовершенствованы механизмы оценки регулирующего воздействия проектов, внедрена новая система реализации отсылочных норм в законах, усовершенствована система повышения правового сознания и культуры в обществе.
Конституционный суд поддерживает практику применения принятия решений государственными органами и судами непосредственно применяющими новую редакцию Конституции. В частности, анализ судебной практики показывает, что более 73 тысяч судов при рассмотрении уголовных дел (в 4,8 раза больше, чем в 2023 году), судов по гражданским делам более 25 тысяч (в 5,6 раза больше, чем в 2023 году), судов по экономическим делам более 30 тысяч (в 13,6 раза больше, чем в 2023 году) и судов по административным делам в около 9 тысяч (в 13 раз больше, чем в 2023 году) делах указали, что напрямую ссылаются на Конституцию и ее статьи.
В течении 2024 года в Конституционный суд поступило всего 1400 обращений, из них 1350 от граждан и 50 от юридических лиц. Граждане обратились с жалобой о проверке конституционности норм пенсионного, гражданского, жилищного и трудового законодательства.
В 2024 году Конституционный суд в порядке конституционного контроля на предмет соответствия Конституции изучил 70 законов и 218 других нормативно-правовых документов.
При этом в отчете Конституционного суда был выдвинут ряд предложений по реализации Основного закона:
в первую очередь, усилить пропаганду Конституции среди государственных служащих, завершить работу по обновлению учебников и пособий в области юриспруденции на основе Конституции;
во-вторых, уделить особое внимание вопросу конституционного образования на основе концепции «Новый Узбекистан – просвещённое общество», в частности, принять Национальную программу действий по чтению и изучению Конституции парламентом, начиная изучение Основного закона с детского сада, образовательных учреждений всех уровней, разных слоев населения, особенно, в полной мере вовлечь в этот процесс государственных служащих, ускорить работу по практическому внедрению системы проведения экзаменов на основе Конституции при поступлении на государственную службу;
в-третьих, учитывая, что в области и городе Ташкенте ветви представительной и исполнительной власти, возглавляемые председателями Кенгашей и хокимами, разделены, чётко прописать в законах общие нормы относительно полномочий местных органов государственной власти, разделив их между хокимиятами и местными Кенгашами;
в-четвертых, ограничить Конституционное право человека хранить тайну переписки, телефонных переговоров, почты, электронных и других сообщений, пересмотреть соответствующие нормы Уголовно-процессуального кодекса на основе положений, о проведении обыска домов только на основании решения суда и внести соответствующий законопроект в Законодательную палату в короткий срок;
в-пятых, в целях полноценного обеспечения конституционного права лица правом хранить молчание в уголовном процессе и в судопроизводстве по делам об административных правонарушениях необходимо подробно закрепить данный институт в законодательстве об уголовно-процессуальных, об административной ответственности;
в-шестых, пересмотрев Положения министерств и ведомств, определение в них конкретных норм, направленных на четкое определение задач и функций ответственными, которыми являются данные организации по реализации Конституции;
в-седьмых, в Законе «Об оказании юридической помощи за счет государства» предусмотреть предоставление юридической помощи за счет государства малообеспеченным лицам, также при рассмотрении в заседании Конституционного суда, по обращениям определения конституционности нормативно-правовых актов;
в-восьмых, в Информации о состоянии конституционной законности в стране, предусмотреть установление порядка обязательного рассмотрения министерствами и ведомствами рекомендаций касательно деятельности данных министерств и ведомств;
в-девятых, при разработке проектов нормативно-правовых актов, направленных на введение мер, ограничивающих права и свободы человека, соблюдение конституционных требований (конституционные принципы соразмерности, достаточности, конституционные основания ограничения прав и свобод человека);
в-десятых, при проведении юридической экспертизы юридическими службами палат Олий Мажлиса, всех министерств и ведомств проектов нормативно-правовых актов, определить, как отдельный критерий оценки их соответствия Конституции, при этом министерствам и ведомствам необходимо уделять особое внимание формированию их навыков по данному вопросу в процессе повышения квалификации юридических кадров;
в-одиннадцатых, учитывая, что беспорядочное строительство, несоблюдение мер безопасности при строительных работах негативно влияет на качество жизни населения, в том числе несущих гибель детей, усиление гарантий безопасности, контроль за деятельностью строительства на всех крупных строительных работах и усиление организационных работ по данному вопросу, правовое регулирование отношений в сфере реновации на уровне закона;
в-двенадцатых, обратить внимание к вопросу внедрения системы, позволяющей лицам, содержащимся в изоляторах временного содержания в период следствия и судебного процесса, получать питание, одежду, гулять на свежем воздухе, встречаться с родственниками и адвокатами в праздничные дни;
в-тринадцатых, учитывая случаи, когда в некоторых регионах фермеры встречаются с препятствиями в свободном распоряжении продукций, которые сами выращивают, безусловное соблюдение всеми ответственными лицами конституционных гарантий свободного перемещения товаров и услуг;
в-четырнадцатых, в соответствии Конституции, в специальных законах четко регламентировать юридическую силу международных соглашений, раскрыть механизмы определения соответствия норм международных договоров Конституции, совершенствование правовых и процессуальных основ для прямого применения судами международных договоров;
в-пятнадцатых, ускорение мер по созданию правовых основ статуса и полномочий следственных судей;
в-шестнадцатых, устранение правового пробела в Законе Республики Узбекистан «О государственной пошлине» по вопросам уплаты государственной пошлины в связи с исками в интересах других лиц.
Конституционный суд, всесторонне изучив обсуждаемый вопрос, учитывая мнения специалистов и экспертов, принял решение утвердить информацию о состоянии конституционной законности в стране и направить палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Президенту Республики Узбекистан.
Данное Решение Конституционного суда будет опубликовано в Национальной базе данных законодательства Республики Узбекистан и на официальном сайте Конституционного суда Республики Узбекистан.