2025 йил 29 июль куни Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди раиси Мирзо-Улуғбек Абдусаломов Россия Федерациясидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Татьяна Москалькова билан учрашди.
Суҳбат чоғида инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, қонун устуворлигини таъминлашда конституциявий назорат институтининг ўрни, шунингдек, икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболларига оид кенг кўламли масалалар муҳокама қилинди.
Конституциявий одил судлов соҳасида давлатлараро ҳамкорликни кенгайтириш, шунингдек, ҳуқуқни қўллаш амалиётида тажриба алмашиш ва фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди раиси М.Абдусаломов мамлакатимизда Янги Ўзбекистон барпо этиш йўлида амалга оширилаётган демократик ислоҳотлар доирасида қонун устуворлиги асосларини мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, шунингдек, хорижий давлатларнинг тегишли институтлари билан халқаро ҳамкорликни йўлга қўйишга устувор аҳамият қаратилаётганини таъкидлади.
Ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум асосида Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди ва Россия Федерацияси Конституциявий суди ўртасида икки томонлама муносабатлар изчил ривожланиб бораётгани, қўшма тадбирлар ўтказилаётгани, ҳуқуқий ахборот ва тажриба алмашиш йўлга қўйилгани алоҳида қайд этилди.
Россия Федерациясидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Т.Москалькова Ўзбекистонда ҳуқуқни ҳимоя қилувчи институтларнинг изчил ривожланиб бораётганини юқори баҳолаб, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларни такомиллаштириш мақсадида ўзаро мулоқот ва тажриба алмашиш муҳимлигини таъкидлади.
Учрашув якунида конструктив мулоқотни давом эттириш, ҳамкорликни мустаҳкамлаш ҳамда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, халқаро стандартларга мувофиқ ҳуқуқий институтларни ривожлантиришга қаратилган қўшма тадбирдларни амалга оширишдан манфаатдор эканлиги билдирилди.

29 июля 2025 года в городе Ташкенте состоялась встреча председателя Конституционного суда Республики Узбекистан Мирзо-Улугбека Абдусаломова с Уполномоченным по правам человека в Российской Федерации Татьяной Москальковой.
В ходе беседы обсужден широкий круг вопросов, касающихся укрепления правовых основ защиты прав и свобод человека, роли института конституционного контроля в обеспечении верховенства закона, а также перспектив дальнейшего взаимодействия между двух стран.
Особое внимание уделено вопросам расширения межгосударственного сотрудничества в области конституционного правосудия, а также обмена опытом правоприменительной практики и развития взаимодействия с институтами гражданского общества.
Председатель Конституционного суда Республики Узбекистан М.Абдусаломов отметил, что в рамках проводимых в стране демократических преобразований по пути построения Нового Узбекистана приоритетное значение отводится укреплению основ верховенства закона, обеспечению прав и свобод человека, а также налаживанию международного сотрудничества с соответствующими институтами зарубежных государств.
Особо подчеркивалось, что на основе Меморандума о сотрудничестве развиваются двусторонние отношения между Конституционным судом Республики Узбекистан и Конституционным судом Российской Федерации, проводятся совместные научно-практические мероприятия, налажен обмен правовой информацией и опытом.
В свою очередь, Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации Т.Москалькова высоко оценила последовательное развитие в Узбекистане правозащитных институтов и подчеркнула значение диалога и обмена опытом в целях совершенствования национальных институтов по правам человека.
По завершении встречи выражена заинтересованность в продолжении конструктивного диалога, укреплении сотрудничества и реализации совместных мероприятий, направленных на обеспечение прав и свобод человека, развитие правовых институтов в соответствии с международными стандартами.