ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ КОНСТИТУЦИЯВИЙ СУДИНИНГ ДЕВОНИ
Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг фаолият кўрсатишини таъминлаш учун Конституциявий суднинг девони тузилади.
Девоннинг асосий вазифаси Конституциявий суд фаолиятини ташкилий-техник, илмий-таҳлилий, ахборот-маълумот ва молиявий-хўжалик жиҳатдан таъминлаш ҳисобланади.
Ўзига юклатилган вазифани бажаришда Девон қуйидаги функцияларни амалга оширади:
Конституциявий судда ишларни юритишни ҳамда хизматга оид кенгашларни ва Конституциявий суд томонидан ўтказиладиган бошқа тадбирларни ташкилий-техник жиҳатдан таъминлаш;
судьяларга суд мажлиси ва хизматга оид кенгашларда ишларни ва бошқа масалаларни кўриб чиқиш учун тайёрлашда кўмаклашиш;
Конституциявий судга йўлланган мурожаатларни кўриб чиқилишини ташкилий таъминлаш, аризачиларнинг мурожаатлари бўйича жавоблар, хулосалар, таҳлилий, ахборот ва бошқа материалларни тайёрлаш;
Конституциявий суднинг қонунчилик ташаббуси билан боғлиқ масалалар юзасидан қонун лойиҳаларини ва таклифларни тайёрлашда иштирок этиш ва бунинг учун зарур ҳужжатларни тайёрлаш;
Конституциявий суд қарорларининг тарқатилиши ва матбуотда эълон қилинишини таъминлаш ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг Ахборотномаси”ни нашрга тайёрлаш;
Конституциявий суд қарорларининг тизимли ҳисобини юритиш ва маълумотлар базасини шакллантириш;
Конституциявий суд қарорларининг ижросини таъминлаш бўйича давлат органларининг фаолиятини ўрганиш ва умумлаштириш, ушбу қарорларнинг ижроси бўйича Конституциявий суд учун маълумот тайёрлаш;
қонун ҳужжатларининг тизимли ҳисоби ва таҳлилини олиб бориш, таҳлилий тадқиқотларни амалга ошириш;
Конституциявий суднинг меҳнат муносабатлари, кадрлар сиёсати ва мукофотлаш соҳасидаги ваколатларини амалга оширилишини таъминлаш, Девон ходимларининг малакасини оширишни ташкиллаштириш;
ҳужжатларни тайёрлаш ва улар билан ишлашга мўлжалланган замонавий ахборот технологиялари ва дастурий-техник воситаларни қўллаган ҳолда Конституциявий суд фаолиятини ҳужжатлаштириш тизимини ташкиллаштириш, юритиш ва такомиллаштириш;
ҳужжатлар алмашинуви ва иш юритишнинг ўрнатилган тартибига риоя этилиши юзасидан услубий раҳбарлик ва назорат қилиш;
Конституциявий суд ҳужжатларини архивлаштириш, Конституциявий суд архив фондида бўлган ҳужжатларнинг сақланиши ва фойдаланилиши ҳамда уларни қонун билан белгиланган тартибда давлат архивига топшириш учун тайёрлашни амалга ошириш;
ахборот тизимларининг узлуксиз равишда ишлашини ва янги ахборот технологияларининг татбиқ этилишини таъминлаш;
Конституиявий суднинг электрон ахборот ресурсларини барпо этиш, юритиш ва такомиллаштиришни таъминлаш;
Конституциявий суднинг оммавий ахборот воситалари билан ўзаро муносабатларини ташкиллаштириш, оммавий ахборот воситаларида Конституциявий суд фаолияти тўғрисида холисона маълумотларнинг жойлаштирилишини таъминлаш;
Конституциявий суд фаолиятини молиявий таъминлашни ташкиллаштириш;
Конституциявий судни моддий-техник манбалар билан таъминлаш бўйича чора-тадбирларни ташкиллаштириш;
Конституциявий суднинг хорижий мамлакатларнинг конституциявий назорат органлари ва халқаро ташкилотлар, уларнинг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхоналари билан ўзаро муносабатларини ташкиллаштириш;
хорижий мамлакатлар конституциявий назорат органларни фаолиятини ўрганиш ва умумлаштириш;
қонун ҳужжатлари, Конституциявий суднинг қарорлари, Конституциявий суд раисининг фармойишларига мувофиқ бошқа функцияларни ҳам амалга оширади.
Девон фаолиятига умумий раҳбарликни Конституциявий суднинг раиси, бевосита ва жорий раҳбарликни котибият мудири амалга оширади.

ADMINISTRATION OF THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
The Administration of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan is established to ensure the activity of the Constitutional Court.
The main objective of the administration is organizational, technical, analytical, reference, financial and economic support of the Constitutional Court.
To perform the tasks entrusted apparatus performs the following functions:
organizational and technical support of proceedings of the Constitutional Court, as well as official meetings and the other events held by the Constitutional Court;
assist judges in preparing cases and other matters for consideration in court sessions and official meetings;
organizational support of examination of appeals to the Constitutional Court, the preparation of replies, opinions, analysis, reference and other materials on the appeals;
participation in the preparation of draft laws and proposals on issues related to the legislative initiative of the Constitutional Court and the preparation necessary documents for this;
facilitating distribution and publication of decisions of the Constitutional Court, as well as preparing issue of “Bulletin of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan”;
systematic registration and creation of a database of Constitutional Court decisions;
research and generalization of state organs activities of implementation of the Constitutional Court decisions, preparation for the Constitutional Court information on the implementation of those decisions;
systematic registration and analysis of legislation, conducting analytical studies;
ensuring the implementation of the Constitutional Court powers in the field of human resources management, organization of professional training of the staff;
organization, management and improvement of the documentary maintenance system of the Constitutional Court on the basis of application of modern information technologies on preparation and processing of documents;
guidance and monitoring on compliance with the established procedure for document management and record keeping;
archive documents of the Constitutional Court, the implementation of storage and use of documents in the archive fund of the Constitutional Court and the preparation for their transfer to the state archives in the manner prescribed by law;
ensure the smooth functioning of information systems and the introduction of new information technologies;
ensure the creation, maintenance and improvement of electronic information resources of the Constitutional Court;
organization of interaction of the Constitutional Court with media, providing to the media objective information on the activities of the Constitutional Court;
organization of financial activities of the Constitutional Court;
organization of measures to ensure provision the Constitutional Court with material and technical resources;
organization of the Constitutional Court’s relations with constitutional review bodies of foreign countries and international organizations, their representative offices in the Republic of Uzbekistan;
study and generalizing the experience of constitutional review bodies of foreign countries;
performs other functions in accordance with law, decisions of the Constitutional Court, orders of the Chairman of the Constitutional Court.
General management of the apparatus shall be carried out by the Chairman of the Constitutional Court and a direct current - by the Head of the Secretariat