ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ КОНСТИТУЦИЯВИЙ СУДИНИНГ ДЕВОНИ
Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг фаолият кўрсатишини таъминлаш учун Конституциявий суднинг девони тузилади.
Девоннинг асосий вазифаси Конституциявий суд фаолиятини ташкилий-техник, илмий-таҳлилий, ахборот-маълумот ва молиявий-хўжалик жиҳатдан таъминлаш ҳисобланади.
Ўзига юклатилган вазифани бажаришда Девон қуйидаги функцияларни амалга оширади:
Конституциявий судда ишларни юритишни ҳамда хизматга оид кенгашларни ва Конституциявий суд томонидан ўтказиладиган бошқа тадбирларни ташкилий-техник жиҳатдан таъминлаш;
судьяларга суд мажлиси ва хизматга оид кенгашларда ишларни ва бошқа масалаларни кўриб чиқиш учун тайёрлашда кўмаклашиш;
Конституциявий судга йўлланган мурожаатларни кўриб чиқилишини ташкилий таъминлаш, аризачиларнинг мурожаатлари бўйича жавоблар, хулосалар, таҳлилий, ахборот ва бошқа материалларни тайёрлаш;
Конституциявий суднинг қонунчилик ташаббуси билан боғлиқ масалалар юзасидан қонун лойиҳаларини ва таклифларни тайёрлашда иштирок этиш ва бунинг учун зарур ҳужжатларни тайёрлаш;
Конституциявий суд қарорларининг тарқатилиши ва матбуотда эълон қилинишини таъминлаш ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг Ахборотномаси”ни нашрга тайёрлаш;
Конституциявий суд қарорларининг тизимли ҳисобини юритиш ва маълумотлар базасини шакллантириш;
Конституциявий суд қарорларининг ижросини таъминлаш бўйича давлат органларининг фаолиятини ўрганиш ва умумлаштириш, ушбу қарорларнинг ижроси бўйича Конституциявий суд учун маълумот тайёрлаш;
қонун ҳужжатларининг тизимли ҳисоби ва таҳлилини олиб бориш, таҳлилий тадқиқотларни амалга ошириш;
Конституциявий суднинг меҳнат муносабатлари, кадрлар сиёсати ва мукофотлаш соҳасидаги ваколатларини амалга оширилишини таъминлаш, Девон ходимларининг малакасини оширишни ташкиллаштириш;
ҳужжатларни тайёрлаш ва улар билан ишлашга мўлжалланган замонавий ахборот технологиялари ва дастурий-техник воситаларни қўллаган ҳолда Конституциявий суд фаолиятини ҳужжатлаштириш тизимини ташкиллаштириш, юритиш ва такомиллаштириш;
ҳужжатлар алмашинуви ва иш юритишнинг ўрнатилган тартибига риоя этилиши юзасидан услубий раҳбарлик ва назорат қилиш;
Конституциявий суд ҳужжатларини архивлаштириш, Конституциявий суд архив фондида бўлган ҳужжатларнинг сақланиши ва фойдаланилиши ҳамда уларни қонун билан белгиланган тартибда давлат архивига топшириш учун тайёрлашни амалга ошириш;
ахборот тизимларининг узлуксиз равишда ишлашини ва янги ахборот технологияларининг татбиқ этилишини таъминлаш;
Конституиявий суднинг электрон ахборот ресурсларини барпо этиш, юритиш ва такомиллаштиришни таъминлаш;
Конституциявий суднинг оммавий ахборот воситалари билан ўзаро муносабатларини ташкиллаштириш, оммавий ахборот воситаларида Конституциявий суд фаолияти тўғрисида холисона маълумотларнинг жойлаштирилишини таъминлаш;
Конституциявий суд фаолиятини молиявий таъминлашни ташкиллаштириш;
Конституциявий судни моддий-техник манбалар билан таъминлаш бўйича чора-тадбирларни ташкиллаштириш;
Конституциявий суднинг хорижий мамлакатларнинг конституциявий назорат органлари ва халқаро ташкилотлар, уларнинг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхоналари билан ўзаро муносабатларини ташкиллаштириш;
хорижий мамлакатлар конституциявий назорат органларни фаолиятини ўрганиш ва умумлаштириш;
қонун ҳужжатлари, Конституциявий суднинг қарорлари, Конституциявий суд раисининг фармойишларига мувофиқ бошқа функцияларни ҳам амалга оширади.
Девон фаолиятига умумий раҳбарликни Конституциявий суднинг раиси, бевосита ва жорий раҳбарликни котибият мудири амалга оширади.

АППАРАТ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
Для обеспечения деятельности Конституционного суда Республики Узбекистан создаётся аппарат Конституционного суда.
Основной задачей  Аппарата является организационно-техническое, научно-аналитическое, информационно-справочное и финансово-хозяйственное обеспечение деятельности Конституционного суда.
Для выполнения возложенной задачи Аппарат осуществляет следующие функции:
организационно-техническое обеспечение производства дел в Конституционном суде, а также служебных совещаний и иных мероприятий проводимых Конституционным судом;
содействие судьям в подготовке дел и иных вопросов к рассмотрению в судебных заседаниях и служебных совещаниях;
организационное обеспечение рассмотрения обращений в Конституционный суд, подготовка ответов, заключений, аналитических, справочных и иных материалов по обращениям заявителей;
участие в подготовке проектов законов и предложений по вопросам, связанным с законодательной инициативой Конституционного суда и подготовка для этого необходимых документов;
обеспечение рассылки и опубликования решений Конституционного суда, а также подготовки выпуска «Вестника Конституционного суда Республики Узбекистан»;
систематизированный учет и создание базы данных решений Конституционного суда;
изучение и обобщение деятельности государственных органов по обеспечению исполнения решений Конституционного суда, подготовка для Конституционного суда информации об исполнении этих решений;
систематизированный учет и анализ законодательства, проведение аналитического исследования;
обеспечение реализации полномочий Конституционного суда в области трудовых отношений, кадровой политики и наградной деятельности, организация повышения квалификации работников Аппарата;
организация, ведение и совершенствование системы документационного обеспечения деятельности Конституционного суда на основе применения современных информационных технологий и программно-технических средств подготовки и обработки документов;
методическое руководство и контроль за соблюдением установленного порядка документооборота и ведения делопроизводства;
архивация документов Конституционного суда, осуществление хранения и использования документов, находящихся в архивном фонде Конституционного суда и подготовка их для передачи в государственный архив в установленном законом порядке;
обеспечение бесперебойного функционирования информационных систем и внедрения новых информационных технологий;
обеспечение создания, ведения и совершенствование электронных информационных ресурсов Конституционного суда;
организация взаимодействия Конституционного суда со средствами массовой информации, обеспечение размещения в средствах массовой информации объективной информации о деятельности Конституционного суда;
организация финансового обеспечения деятельности Конституционного суда;
организация мероприятий по обеспечению Конституционного суда материально-техническими ресурсами;
организация взаимоотношений Конституционного суда с органами конституционного контроля зарубежных стран и международными организациями, их представительствами в Республике Узбекистан;
изучение и обобщение опыта деятельности органов конституционного контроля зарубежных стран;
осуществляет иные функции в соответствии с законодательством, решениями Конституционного суда, распоряжениями председателя Конституционного суда.
Общее руководство деятельностью Аппаратом осуществляет председатель Конституционного суда, непосредственное и текущее – заведующий секретариатом.