Konstitutsiyaviy Sud yangiliklari
2021 йил 25 февраль куни Олий Мажлис Сенати Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитасининг видеоконференцалоқа тарзида мажлиси ўтказилди.
Унда Сенатнинг навбатдаги ялпи мажлисида муҳокама қилиниши назарда тутилган “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий қонуни ҳамда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг ҳамда Бола ҳуқуқлари бўйича вакилнинг ҳисоботлари дастлабки тарзда муҳокама қилинди.
Мажлисда Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси аъзолари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларининг Қонунийликни таъминлаш ва коррупцияга қарши курашиш доимий комиссиялари раислари, экспертлар, мутахассислар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги Конститкциявий Қонуннинг қабул қилиниши инсон ҳуқуқларини кенгроқ ҳимоя қилишга хизмат қилади.

Заслушан отчет Уполномоченного по правам человека и предварительно обсуждены законы
25 февраля 2021 года в форме видеоконференцсвязи состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции.
В ходе заседания предварительно обсуждены Конституционный закон Республики Узбекистан «О Конституционном суде Республики Узбекистан», а также отчеты Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) и Уполномоченного по правам ребенка, которые планируется обсудить на очередном пленарном заседании Сената.
В работе заседания приняли участие члены Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции, председатели постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов по обеспечению законности и противодействию коррупции, эксперты, специалисты и представители средств массовой информации.
Отмечалось, что принятие Конституционного закона «О Конституционном суде Республики Узбекистан» будет способствовать более широкой защите прав человека.