2021 йилнинг 27 апрелида Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди тўғрисида”ги янги Конституциявий қонун қабул қилинди. Конституциявий қонуннинг қабул қилиниши – мамлакатимизда олиб борилаётган кенг қамровли демократик ислоҳотлар, инсон ҳуқуқлари ва қонунчиликни либераллаштириш ғояларига мувофиқ бўлиб, бир қатор принципиал янгиликлар киритилиши билан боғлиқ.
Конституциявий суд раиси ўринбосари А.Ғафуров янги Қонуннинг мазмуни ва аҳамияти ҳақида гапириб, ундаги бир қатор янгиликлар конституциявий одил судловни янги босқичга олиб чиқади, деб таъкидлади. Хусусан, Қонун билан Конституциявий судга масалалар киритиш ҳуқуқига эга бўлган субъектлар доираси кенгайтирилди. Мазкур субъектларга – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўринбосари – Бола ҳуқуқлари бўйича вакил, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ҳамда фуқаролар ва юридик шахслар киради.
Шунингдек, Қонуннинг асосий янгиликларидан бири – фуқаролар ва юридик шахсларга муайян ишда қўлланган қонун билан уларнинг конституциявий ҳуқуқлари бузилганлиги юзасидан шикоят билан Конституциявий судга мурожаат қилиш ҳуқуқи берилди. Бунда агар қонун фуқаролар ва юридик шахсларнинг фикрича, уларнинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларини бузаётган бўлса, Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига мувофиқ келмаса ҳамда судда кўрилиши тугалланган муайян ишда қўлланилган бўлса ва судда ҳимоя қилишнинг барча бошқа воситаларидан фойдаланиб бўлинган бўлса, улар қонуннинг Конституцияга мувофиқлигини текшириш тўғрисидаги шикоят билан Конституциявий судга мурожаат этишга ҳақлидир. Ушбу механизмни жорий этиш Конституциянинг 44-моддасида мустаҳкамланган ҳар бир шахсга ўз ҳуқуқ ва эркинликларини суд орқали ҳимоя қилиш ишончли кафолатлашга хизмат қилади.
Давра суҳбатида сўзга чиққан Конституциявий суд судьяси Қ.Улжаев конституциявий суд ишларини юритишнинг процессуал хусусиятлари ҳақида батафсил тушунтириш берди.
Видеоконференц алоқа шаклида ташкил этилган давра суҳбатида Конституциявий суд ва Олий суд судьялари, шунингдек вилоятлар, туманлар ва шаҳарлардаги судлари судьялари ҳам иштирок этиб,
Конституциявий суднинг фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш ҳамда Конституциявий суд мажлисида кўриб чиқиш масалаларига оид савол-жавоблар ва мунозаралар бўлиб ўтди.
Тадбир якунида замонавий демократик давлатларда конституциявий одил судлов инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаши, Ўзбекистонда конституциявий одил судловнинг жорий этилиши фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқларини янада кенгроқ ҳимоя қилишга хизмат қилиши таъкидланди.

КОНСТИТУЦИОННОЕ ПРАВОСУДИЕ НА НОВОМ ЭТАПЕ
3 июня 2021 года в Верховном суде Республики Узбекистан совместно с Конституционным судом Республики Узбекистан прошел круглый стол на тему «Конституционное правосудие на новом этапе». Мероприятие открыл заместитель председателя Верховного суда И.Муслимов.
27 апреля 2021 года был принят новый  Конституционный Закон Республики Узбекистан «О Конституционном суде Республики Узбекистан».  Принятие Конституционного закона связано с внедрением ряда принципиальных нововведений, соответствующих идеям всеобъемлющих демократических реформ, прав человека и либерализации законодательства в нашей стране.
Говоря о содержании и значении нового закона, заместитель председателя Конституционного суда А.Гафуров сказал, что ряд нововведений в нем выведет конституционное правосудие на новый уровень. В частности, законом расширен круг субъектов, которые имеют право обращаться в Конституционный суд. К таким субъектам относятся Заместитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) – Уполномоченный по правам ребенка, Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан, Уполномоченный по защите прав и законных интересов предпринимателей при Президенте Республики Узбекистан, а также граждане и юридические лица.
Одним из основных нововведений закона является то, что гражданам и юридическим лицам предоставлено право обращаться в Конституционный суд с жалобой на нарушение их конституционных прав законом, примененным в конкретном деле. Граждане и юридические лица вправе обращаться в Конституционный суд с жалобой о проверке конституционности закона, если закон, по их мнению, нарушает их конституционные права и свободы, не соответствует Конституции Республики Узбекистан и применен в конкретном деле, рассмотрение которого в суде завершено и все другие средства судебной защиты исчерпаны. Внедрение этого механизма послужит дальнейшей реализации статьи 44 Конституции, где каждому гарантируется судебная защита его прав и свобод.
Выступая на круглом столе, судья Конституционного суда К.Улжаев подробно разъяснил процессуальные особенности конституционного судопроизводства.
На круглом столе, организованном в формате видеоконференцсвязи, приняли участие судьи Конституционного суда и Верховного судов, а также судьи областных, районных и городских судов. В дискуссиях были обсуждены вопросы особенности рассмотрения обращений граждан в заседание  Конституционного суда.
Было отмечено, конституционное правосудие в современных демократических странах является важным гарантом обеспечения конституционных прав и свобод человека. Введение института конституционной жалобы в Узбекистане послужит дальнейшей демократизации судебно-правовой системы, укреплению защите конституционных прав и свобод граждан.