КОНСТИТУЦИЯВИЙ ОДИЛ СУДЛОВНИНГ ИНСОН ҲУҚУҚ ВА ЭРКИНЛИКЛАРИНИ КАФОЛАТЛАШДАГИ АҲАМИЯТИ
2021 йилнинг 30 сентябрь куни Ўзбекистон Адвокатлар палатасида Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди билан ҳамкорликда “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги янги Конституциявий қонуннинг инсон ҳуқуқ ва эркинликларини кафолатлашдаги аҳамияти” мавзусидаги давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбирни Адвокатлар палатаси раисининг биринчи ўринбосари Ш.Садиков ва Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди раиси ўринбосари А.Ғафуров кириш сўзи билан очдилар.
Видеоконференц алоқа шаклида ташкил этилган давра суҳбатида Конституциявий суд судьялари, Ўзбекистон Адвокатлар палатасининг  вилоятлар, туманлар ва шаҳарлардаги адвокатлик тузилмалари вакиллари,       шунингдек ОАВ вакиллари ҳам иштирок этдилар.
2021 йилнинг 27 апрелида Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди тўғрисида”ги янги Конституциявий қонун қабул қилинди. Конституциявий қонуннинг қабул қилиниши – мамлакатимизда олиб борилаётган кенг қамровли демократик ислоҳотлар, инсон ҳуқуқлари ва қонунчиликни либераллаштириш ғояларига мувофиқ бўлиб, бир қатор принципиал янгиликлар киритилиши билан боғлиқ.
Конституциявий суд раиси ўринбосари А.Ғафуров янги Қонуннинг мазмуни ва аҳамияти ҳақида гапириб, ундаги бир қатор янгиликлар конституциявий одил судловни янги босқичга олиб чиқади, деб таъкидлади.  Хусусан, Қонун билан Конституциявий судга масалалар киритиш ҳуқуқига эга бўлган субъектлар доираси кенгайтирилди. Мазкур субъектларга – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўринбосари – Бола ҳуқуқлари бўйича вакил, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ҳамда фуқаролар ва юридик шахслар киради.
Шунингдек, Қонуннинг асосий янгиликларидан бири – фуқаролар ва юридик шахсларга  конституциявий ҳуқуқлари бузилганлиги юзасидан шикоят билан Конституциявий судга мурожаат қилиш ҳуқуқи берилди. Бунда агар қонун фуқаролар ва юридик шахсларнинг фикрича, уларнинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларини бузаётган бўлса, Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига мувофиқ келмаса ҳамда судда кўрилиши тугалланган муайян ишда қўлланилган бўлса ва судда ҳимоя қилишнинг барча бошқа воситаларидан фойдаланиб бўлинган бўлса, улар қонуннинг Конституцияга мувофиқлигини текшириш тўғрисидаги шикоят билан Конституциявий судга мурожаат этишга ҳақлидир. Ушбу механизмни жорий этиш Конституциянинг 44-моддасида мустаҳкамланган ҳар бир шахсга ўз ҳуқуқ ва эркинликларини суд орқали ҳимоя қилиш ишончли кафолатлашга хизмат қилади.
Конституциявий суд судьяси С.Кошаева “Фуқаролар ва юридик шахслар томонидан конституциявий судга мурожаат қилиш тартиби” мавзусида батафсил тушунтириш берди.
Шунингдек, тадбирда Адвокатлар палатаси Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармаси бошлиғи М.Рахимов “Фуқаролар ва юридик шахслар конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишда адвокатларнинг роли” мавзусида маъруза қилди.
Конституциявий суднинг фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш ҳамда Конституциявий суд мажлисида кўриб чиқиш масалаларига оид савол-жавоблар ва мунозаралар бўлиб ўтди. Бунда Конституциявий судда фуқаролар ва юридик шахслар мурожаатларини кўриб чиқишнинг  процессуал хусусиятлари, адвокатларнинг фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқларини янада кенгроқ ҳимоя қилишда ўрни ва ролига оид фикрлар алмашилди.

Новости Конституционного суда
30 сентября 2021 года в Палате Адвокатов Узбекистана совместно с Конституционным судом Республики Узбекистан прошел круглый стол посвященной вопросу значения нового Конституционного закона «О Конституционном суде Республики Узбекистан» в обеспечении прав и свобод человека. Мероприятие открыли заместитель председателя Палаты Адвокатов Ш.Садиков и заместитель председателя Конституционного суда А.Гафуров.
На круглом столе, организованном в формате видеоконференцсвязи, приняли участие судьи Конституционного суда, представители адвокатских структур Адвокатской палаты в регионах, районах и городах а также, представители СМИ.
27 апреля 2021 года был принят новый  Конституционный закон Республики Узбекистан «О Конституционном суде Республики Узбекистан».  Принятие Конституционного закона связано с внедрением ряда принципиальных нововведений, соответствующих идеям всеобъемлющих демократических реформ, прав человека и либерализации законодательства в нашей стране.
Говоря о новом законе, заместитель председателя Конституционного суда А.Гафуров отметил, что ряд нововведений в частности, расширен круг субъектов, которые имеют право обращаться в Конституционный суд. К таким субъектам относятся заместитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) – Уполномоченный по правам ребенка, Национальный центр по правам человека, Уполномоченный по защите прав и законных интересов предпринимателей при Президенте Республики Узбекистан, а также граждане и юридические лица.
Одним из основных нововведений закона является то, что гражданам и юридическим лицам предоставлено право обращаться в Конституционный суд с жалобой на нарушение их конституционных прав законом. Граждане и юридические лица вправе обращаться в Конституционный суд с жалобой о проверке конституционности закона, если закон, по их мнению, нарушает их конституционные права и свободы, не соответствует Конституции и применен в конкретном деле, рассмотрение которого в суде завершено и все другие средства судебной защиты исчерпаны. Было отмечено что, внедрение этого механизма послужит дальнейшей реализации статьи 44 Конституции, где каждому гарантируется судебная защита его прав и свобод.
Судья Конституционного суда С.Кошаева подробно разъяснила  процессуальные особенности конституционного судопроизводства, порядок обращения граждан и юридических лиц в Конституционный суд.
А также, на мероприятии выступил руководитель Ташкентского регионального отделения Палаты Адвокатов М.Рахимов с докладом на тему «Роль адвокатов в защите конституционных прав и свобод граждан и юридических лиц».
В дискуссиях подробно обсудили вопросы связанные с реализацией права граждан на обращение в Конституционный суд. Обменялись мнениями о процессуальных особенностях рассмотрения обращений граждан и юридических лиц в Конституционном суде.